Kritika na prvý koncert Hilaris Chamber Orchestra

 
Prvý koncert HCO
Prvý koncert HCO
HCO
Prvý koncert HCO

Málokdy se vidí tak spontánní a zasloužené ovace stojícího, odevzdaného publika věnované rovným dílem jak mladému orchestru Hilaris, tak zkušenému dirigentovi, mistru Štúrovi.

Večer byl zahájen Symfonií č. 6 "Ráno" od Josefa Haydna. Ačkoliv působil orchestr z počátku mírně napjatě, publikum si okamžitě uvědomilo, že se nejedná o ledajaký koncert dalšího z orchestrů, nýbrž o excelentní mladé zeskupení ,které hraje s radostí, mistrností a velmi precizní technikou.


Další dvě díla na programu byla Adagio a Rondo pro housle a orchestr od W.A. Mozarta. Sólistou byl výjimečný slovenský houslista, umělecký ředitel a koncertní mistr orchestru, Alan Vizváry, díky jehož výborné technice a přenádhernému zvuku si mohlo publikum vychutnat geniální interpretaci. Vizváry předvedl lyrickou pečlivost, bezchybné čtení obou děl a fantastické hudební cítění. Jaká nádhera v kadencích , jak velká mistrnost !

KONTAKTUJTE NÁS
+421 903 029 899 E-mail

Po přestávce následoval pro většinu neznámý koncert Grosso nr. 1 para orquesta de cámara y piano obligado, amerického skladatele Ernsta Blocha-1880-1959. Tento koncert byl na Slovensku premiérou. Napsal jej v roce 1925 jako odpověd na stížnosti svých žáků z Hudebního institutu v Clevelandu na "neadekvátní hudební tóny/tóniny, které současná díla jeho doby prezentovala". Hudební kritik Olin Downes o tomto díle napsal: je to to nejlepší a nejinspirativnější z Blochových děl.  Po prvních třech akordech se v sále rozprostřelo naprosté ticho. Jaká energie, jaká živost.Orchestr zaútočil na první téma s entuziasmem, jaký se jen málokdy vidí. Vynikající mistr Stur - jaký luxus pro orchestr počítat s ním - dirigoval Hillaris senzačním způsobem, vyzvedávaje ojedinělou nádheru zvuku u tak mladého komorního uskupení, jako je Hillaris.Publikum tajilo dech, aby nezkazilo vznešenou interpretaci nádherného sóla viol a violončel, jíž naslouchali.

Hilaris Chamber Orchestra zahájil svou cestu slovenským hudebním světem  ukázkou nejvyšší kvality, vybroušené techniky, úžasného charakteru a semknutí , málo častého u tak mladého uskupení.

Hilaris Chamber Orchestra má před sebou úžasnou budoucnost jednoho z nejlepších, pokud ne toho nejlepšího komorního orchestru Slovenska.

autor textu : Federico Ballarín

autor prekladu: Saša Horáčková

Potrebujete daľšie informácie?

Zavolajte nám a urobíme všetko pre vašu spokojnosť.

+421 903 029 899